Жити в суспільстві і бути окремим від нього неможливо…
 Здолбунівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 живе за принципом: «Двері в школу завжди відкриті…»  Всіх, хто має бажання якимось чином посприяти вихованню підростаючого покоління та навчити позитиву наших учнів, раді вітати у стінах нашого навчального закладу. Адже будь-яке спілкування є корисним, приємним та перспективним.
 Так своє позитивне та корисне спілкування ми вбачаємо в першу чергу у добросусідських відносинах. Найближчим до навчального закладу сусідом є дошкільний навчальний заклад «Грайлик» з керівником якого у нас підписано угоду про співпрацю. В рамках цієї угоди ми проводимо різнопланові спільні заходи за участю учнів та вихованців обох установ. Серед них «Свято зустрічі птахів» під керівництвом Синицької О.Р., «День відкритих дверей» за участю педагогів-початківців Громовської Г.М., Цирон Н.Ю, Троян Н.М. , Прилуцької Т.Г. , традиційними стали ігри та розваги з Дідом Морозом – Прилуцьким Р.К. – вчителем іноземної мови нашого навчального закладу. Вчителі-початківці та вихователі діляться власним досвідом при проведенні батьківського всеобучу. І ми дуже раді, що маємо таких сусідів що завжди готові надати руку допомоги та посміхнутись при спілкуванні. 
 Маємо також гордість презентувати співпрацю з Рівненською Малою академією наук учнівської молоді, яка на базі школи проводить заняття гуртка української мови. Звичайно що дана праця є дуже кропіткою та довготривалою, про те маємо надію на високу результативність та зацікавленість нашої шкільної молоді.    Угоди про співпрацю є прикладом спілкування між людьми, гарним налагодженням стосунків, мірилом дружби між різними організаціями, націями, людьми; можливістю пізнання світу та можливістю випробувати свої сили. З цією метою наш навчальний заклад співпрацює з різними громадськими установами та організаціями. 
 Зокрема, Міжнародна громадська організація «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність». Дана організація займається підтримкою жертв нацистських переслідувань. В її арсеналі є декілька програм із залученням учнівської молоді. Серед них Програма підтримки «Медико-соціальна допомога жертвам нацистських переслідувань», програма підтримки по збереженню історичної пам’яті «Діти Другої світової війни очима сучасних дітей», та ряд інших. В рамках цієї співпраці у навчальному закладі протягом вересня 2012 року у навчальному закладі діяла виставка «Їх болем живе наша пам'ять », поряд з цим перебуваючи в волонтерській організації допомоги ветеранам війни наші учні за кошти організації могли здійснити подорожі до Вінниці, Львова, Києва у м. Краків та у концентраційний табір , розташований на території Польщі.
Гарним налагодженням стосунків також стала співпраця з Громадською дитячою організацією Рівненського Обласного Гарцерського Гуфця Польського Гарцерства в Західних регіонах України. В рамках даної співпраці на теренах нашого навчального закладу проводився «Карнавал по- здолбунівськи» під назвою «Польські нобелісти» для учнів учасників скаутського руху. Головними героями цьогорічного карнавалу були польські Нобелівські лауреати, котрих мала завдання представити кожна із команд-учасниць дійства. Карнавал традиційно розпочався полонезом, потім відбулися презентації. Кожна команда підготувала виставу про обраного Нобелівського лауреата, продемонструвала також польську пісню або народний танець, польську страву. Потім молодші харцери отримали нагороду за помідорний суп, який самі приготували, а старші харцери – за виконання пісні.     Нагороди вручалися у вигляді так званих «нобелівських премій», у яких було записано: «Комісія Нобелівської премії вручає почесний диплом загону або команді за великі досягнення в галузі музики, кухні, моди, презентації та за найкращу інтеграцію мистецтва». Окремі аплодисменти пролунали на адресу виконавців пісні Аґнєшки Осєцької «Dajmy zaskoczyć się miłości». 
 Також в рамках даної співпраці на базі школи було проведено презентацію книги «Україна та Польща в боротьбі за незалежність 1919 – 1920 рр.» із залученням представників районної влади, консула республіки Польща в Україні.   
Безпосередню участь у презентації книги взяли генеральний консул Республіки Польща в Луцьку п. Томаш Янік, працівник консульства п.Томаш Адамскі, член товариства любителів Волині та Полісся в Ольштині, краєзнавець, головний редактор Інтернет-сторінки www.wolhynia.pl Кшиштоф Гаргас та п. Юстина Яніч. Іноземні гості мали зустріч із головою райдержадміністрації. І очільник району Віталій Шуль, і голова польської делегації Томаш Янік відзначили, що подібні візити та зустрічі є позитивним моментом у взаємовідносинах двох країн. Т. Янік наголосив, що Польща і надалі підтримуватиме Україну на шляху євроінтеграції. Члени польської делегації взяли участь у організованій спільно Рівненською обласною організацією «Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького» та Здолбунівською ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 презентації виданої у Варшаві за сприяння Томаша Яніка україномовної книги «Польща та Україна в боротьбі за незалежність 1918-1920». 
Захід, куди запросили вчителів історії та бібліотекарів шкіл району відбувся у актовій залі локомотивного депо. Присутніми на ньому також були заступник начальника відділу освіти РДА Віталій Брудновський, головний спеціаліст цього ж відділу Зоя Вітень, директор ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 Жанна Рудик, керівник відділення української мови та літератури відділення МАН України Тетяна Сергіюк. В ролі ведучого та перекладача виступив голова РОО «Культурно-просвітницький центр ім. Т. Чацького» Олександр Радіца.
Пам’ятний подарунок Томашу Яніку вручає директор ЗОШ І-ІІІ ст. №5 Жанна Рудик.
 З вітальним словом до присутніх звернувся заступник голови райдержадміністрації Олександр Федорук. Піснями вітав учасників презентації гурт «Мірина» районного будинку культури. Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Томаш Янік у своєму виступі зупинився на подіях початку ХХ століття, коли інтереси Польщі і України у їх боротьбі за незалежність збіглися, і на політичній арені з‘явились дві надзвичайно важливі постаті – Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра, які прагнули об‘єднати зусилля своїх країн у цій борні та протистоянні спільному ворогу. Підкресливши, що тільки об‘єктивна, правдива оцінка історії є найкращим вчителем для людей і дає змогу робити правильні висновки, генконсул запросив усіх до початку презентації. 
Далі з доповіддю «Варшавський договір Пілсудський-Петлюра» виступила доцент кафедри історії України РДГУ Любов Галуха, а з оглядом «Польська література про Волинь ХІХ століття» - польський краєзнавець Кшиштоф Гаргас. Керівник спілки істориків Здолбунівського району, вчитель ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 Алла Місікова представила книгу «Польща та Україна в боротьбі за незалежність 1918-1920», розповіла, чим це видання має зацікавити викладачів історії та широкий загал читачів. Виступає польський краєзнавець Кшиштоф Гаргас. Думка, що події 1918-1920 років заклали фундамент для сьогоднішніх добросусідських відносин України і Польщі – незалежних, суверенних держав, підсумувала презентацію. Її учасники мали змогу поспілкуватися з генеральним консулом Республіки Польща в Луцьку, бібліотекарі та вчителі безкоштовно отримали примірники презентованої книги для своїх навчальних закладів. По тому іноземні гості побували у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5, де з хлібом-сіллю їх зустрічали учні та педагоги. Доброго настрою усім додали веснянки у виконанні дитячого фольклорного гурту районного центру творчості дітей та юнацтва «Жайворонок» (кер. Марина Дацюк), який працює на базі ЗОШ № 5. Для польської делегації провели екскурсію навчальним закладом, а щоб ознайомити з історією останнього – підготували слайд-презентацію. На згадку про візит до Здолбунова директор школи Жанна Рудик вручила Томашу Яніку картину із зображенням герба Польщі з бурштину. Поряд з цим одним з найкращих сусідів за кордоном для загальноосвітньої Здолбунівської школи числом 5 є учнівсько-вчительський колектив шкіл технічних і загальноосвітніх у м. Прушкові Мазовецького воєводства Республіки Польща, з якими у 2010 році 19 вересня було заключено угоду про співпрацю. Ідея міжнародної шкільної співпраці народилася з бажання нашої молоді пізнавати інші країни. Тому коли відгукнулися поляки, що прагнули ближче пізнати Україну і наш навчальний заклад зокрема, ми прийняли запрошення до спілкування.
 Восени 2010 року ми вперше зустрічали польську делегацію в Здолбунові. А у квітні цього року відбулася вже шоста зустріч друзів. Під час попередніх виїздів до Прушкова учні нашої школи побачили невелику частину Мазовця та столицю Польщі – Варшаву. Діти мали можливість відвідати Королівський замок та Національний музей, Головний Адміністративний суд та польський Сейм, Варшавський університет та батьківський дім Фредеріка Шопена, що у Желязовій Волі. Разом з новими знайомими ми гуляли вулицями Старого варшавського міста, ходили поплавати у басейн, пізнавали історію Прушкова – дуже подібну до історії Здолбунова. Щоразу поляки приймали нас у своїх оселях з радістю і відкритими серцями. Ми жили у польських родинах. Остання зустріч стала своєрідним підсумком двостронньої трирічної співпраці. Наша школа разом з польськими учнями підготувала культурно-історичні варштати (слухання) під назвою "Бути сусідами”. Ми вели мову про нелегкі польсько-українські відносини протягом тисячолітньої історії двох народів і їх наслідки у нашому сьогоденні; про звичаї та літературу, які нас об’єднують, і про те, що відрізняє чи розділяє. 
 Учні доклали багато зусиль для підготовки та проведення цієї зустрічі: шукали та аналізували матеріали до презентацій, вчили напам’ять тексти та вірші, разом з батьками і вчителями виготовляли великодні прикраси. Варто відзначити, що з особливим інтересом та надією готувались до шостої зустрічі діти як українські, так і польські. Зважаючи на прохання польської сторони про участь у проекті європейської інтеграції, історично-культурні слухання мали довести комісії Євросоюзу важливість подальшого розвитку наших добросусідських відносин через призму спільної історії, літератури та родинних зв’язків. Тому наша школа готувалась серйозно. Ми отримали запрошення у гості від польської сторони на період з 7 по 11 квітня 2013 року. В рамках перебування нашої делегації у складі 20 чоловік було сформовано програму перебування на території Польщі. Найважливішим став перший день - 8 квітня, коли і відбулась конференція про польсько-українські відносини, що зближують два сусідні народи. 
 Участь у цьому заході взяли начальник відділу освіти Здолбунівської РДА В. Бондарчук, заступник завідувача райметодкабінету О. Галик, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та культури Національного авіаційного Київського університету О. Приходько, директор Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 Ж. Рудик, голова Рівненської обласної організації "Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького” О. Радіца, директор шкіл технічних і загальноосвітніх у Прушкові Ванда Курек, керівник Товариства ветеранів польських прикордонних формацій Вольдемар Бохенські, учні Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 та технічних і загальноосвітніх шкіл у Прушкові.
 У ході конференції було репрезентовано культурно-історичний досвід співпраці української та польської сторін, а саме: польсько-українські відносини упродовж тисячолітньої історії сусідства (презентація та виступ польських учнів); презентація збірника статей "Україна і Польща в боротьбі за незалежність” (учні Здолбунівської ЗОШ № 5), а також презентація вказаного збірника статей для вчителів історії району з ініціативи голови обласної організації "Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького” О. Радіци та директора ЗОШ № 5 Ж. Рудик за участю влади та представників Консульства Республіки Польща у м. Луцьк; виступ учениці 9 класу Ілони Гущус про історію кохання між бабусею - полькою та дідусем - українцем; українська література, читана в Польщі (польські учні читали вірші Т. Шевченка та Л. Українки); польські письменники на Рівненщині (Станіслав Віткевич та Алексей Семьонов), про яких у цікавій та доступній формі повідали доцент кафедри української мови та культури Національного авіаційного Київського університету О. Приходько та голова обласного товариства "Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького” О. Радіца. Завершили конференцію учні нашої школи українськими веснянками та піснеспівами на польській мові (діти раді, що вже другий рік поспіль можуть вивчати польську мову у рідній школі), вони вручили пам’ятний альбом, виготовлений власноруч на уроках трудового навчання, та пасхальне дерево - символ Великодніх свят директору шкіл технічних і загальноосвітніх у м. Прушкові пані Ванді Курек. Того ж дня після плідної праці всі учасники заходу мали змогу відпочити, відвідавши басейні м. Прушків. Наступного дня школярі побували в музеї Ярослава Івашкевича та здійснили екскурсію у дім–музей композитора Ф. Шопена у Желязовій Волі. Також наша делегація побувала у Варшавському університеті та науковій бібліотеці, учні могли попрактикуватись у своїх знаннях з технічних наук в науковому центрі Коперника. З гарним настроєм, розчулені до глибини серця, ми покидали гостинну школу у м. Прушкові. Ось так наша школа намагається знайти друзів та у взаємовигідній співпраці навчатись і розвиватись.